Seznamte se: Alucca

Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Alucca?

Pod značkou Alucca se skrývám pouze já – výtvarnice a fotografka Lucie Razáková.

Co konkrétně znamená název značky…? Proč právě tento název?

Název vznikl kdysi hodně dávno. Před 11 lety jsem byla u zrodu Fleru jako jedna z prvních prodejců a tehdy mne napadlo jen Atelier Lucca. Pak se to tak nějak zkrátilo na Alucca a už to tak zůstalo :-D.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě tvoření?

Tvořím od jakživa. U nás doma se vždy tvořilo. Babička uměla úžasně vyšívat a malovala ručně na keramiku. Táta byl písmomalíř reklamních poutačů a taky chodil vypisovat tehdy ručně krasopisně diplomy. Dnes by byl úžasný kaligrafik, ale už se tomu nevěnuje. Postupně přešli s mamkou na lepenou reklamu, ale na jeho tahy rukou, když psal perem nikdy nezapomenu. To vám byla krása.

Jak jste se dostala k vlastní značce? Nechala jste se něčím inspirovat?

Začínala jsem postupně.  Na začátku mě nakopnul vznik Fleru. Bylo nás tam pár kreativců, co nakupovali navzájem jeden od druhého a mělo to tehdy úplně jiné kouzlo. Najednou naše věci byly vidět a byl o ně zájem a to mě hnalo dopředu. Začínala jsem s papírem – přáníčka, visačky atd. Pak jsem přidala malbu na dřevo a ta měla obrovský úspěch. Nestíhala jsem všechny ty cedulky na dveře, tácy, pexesa, magnetky, stoličky atd už malovat a přestalo mě to těšit. Přešla jsem na svatební talířea hrnky, ale ani to mi nevydrželo. Postupně mě to přestalo bavit.

Ale co mi zůstalo je vášeň k papíru jako takovému. Ta vůně, když otevřete novou knihu, nový sešit…ten prostor pro fantazii. Začala jsem zase přáníčkovat a hodně razítkovat. Jenže tehdejší trh neposkytoval to, co bych chtěla. Začala jsem si tedy dělat vlastní razítka. Postupně jsem kresbičky chtěla převést do barvy a oslovila Yuppi, jestli by pro mě nedělali samolepky z mých kresbiček a tohle partnerství nám funguje ke spokojenosti obou. Hledali jsme se a našli – dvě Lucky v samolepkovém světě :-D.

Představte nám svoje produkty? Co konkrétně děláte?

Teď zůstávám u razítek, samolepek, přáníček a visaček plus několik pár dalších maličkostí. Hodně kreslím na přání zákazíků – razítka i samolepky na míru.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Moje tvorba se liší tím, že na počátku 90 % mého zboží  je vždy moje kresba. Doplňují to jen visačky a přáníčka, které vytvářím ze zbytků papírů a samolepek. Jinak pro vše ostatní je vždy předlohou můj vlastní návrh, obrázek a zpracování. Třeba konkrétně na našich autorských samolepkách narozdíl od jiných nepracuji s kliparty, ale vše si sama kreslím.

Setkali jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo vyřešit?

Setkali a to je důvod, proč jsem postupně skončila se dřevem a keramikou. Jsem hodně tvořivá duše a nerada se opičím, takže mě hodně trápilo kopírování. Mám  docela slušnou galerii své tvorby, ovšem překreslenou kopírovači. Své talíře, hrnky a cedulky jsem nacházela všude na netu překreslené  – někdy jen pro svou potřebu a jindy dokonce na prodej vystavené na webu. To je něco, co nerozdýchám a vždy jsem dotyčnému dala vědět, co si  o tom myslím a čí že kopíruje dílo.  A proto jsem postupně přešla k razítkům a samolepkám a  snažím se jít dál svoji cestou. Jasně – není moc na výběr toho, co lidé chtějí, co kupují, ale vždy se to dá udělat jinak – po svém a ne obkreslit to, co už přede mnou někdo pracně vymyslel. Mám k ostatním respekt.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Krom mé rodiny je to tvoření všeobecně.  Uklidňuje mě. Když mám hlavu hodně zanesenou svou druhou prací (focením s lidmi) potřebuji vzít tužku, upatlat ruce od lepidla a zrelaxovat se. Třeba když mám před sebou dovču, těším se na to, že budu moct prostě jen kreslit a nic neřešit.  Jinak odpočívat neumím. A co je na tom nejlepší? Když vás uživí to, co vás baví – to je přeci úžasný pocit. Žiju s pokorou a vděčností, že ten dar mám.

Na co se u vás můžeme těšit?

Na trhy a akce běžně nechodím, takže MEET papír bude moje premiéra. Když jsem vloni byla oslovena jako tvůrce, mrzelo mě, že se nemohu zúčastnit (právě pro svou papírovou vášeň) a letos už jsem minimálně s návštěvou ze strany kupujícího  počítala. Nakonec jdu opravdu jako prodávající a už se na to moc těším.  Na místě u mě najdete samozřejmě razítka a samolepky, dále pak dárkové papíry a exkluzivní přáníčka, které se nedají koupit ani na webu. A pak ještě pár dalších překvapení, které se dozvíte až těsně před – nerada bych prozrazovala. Už se na vás všechny moc těším.