Seznamte se: Lemniskáta

Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Lemniskáta?

17 lidí s různými typy znevýhodnění, 4 asistentky, z toho 3 aktivní důchodkyně, 2 administrativní pracovnice, z toho jedna aktivní důchodkyně, a 1 ředitelka / asistentka 😊

Co konkrétně znamená název značky Lemniskáta? Proč právě tento název?

Lemniskáta souvisí s waldorfskou pedagogikou (vyrábíme hlavně sešity pro waldorfské školy) a znamená křivku, kterou známe pod pojmem „ležatá osmička“. Je to tedy symbol pro nekonečno, ale taky pro propojení dvou srdcí – toho fyzického a toho duchovního.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě této tvorbě?

Vznikli jsme trochu pohádkově – maminka jedné naší zaměstnankyně s Downovým syndromem řešila, kam po absolvování speciální školy její dcera nastoupí, a protože pracovala na úřadu Městské části Prahy 2, inspirovala je k vytvoření prostor pro chráněnou dílnu. To se stalo a pak se hledal někdo, kdo by prostory něčím naplnil. Zakladatelka dílny se pohybovala ve waldorfských kruzích, a tak se k ní dostala výzva, že by byl zájem o jiné sešity než ty, které se vozí z Číny: barevné, atypické formáty, kulaté rohy. Ze zbytků se pak v dílně vyráběly různé notýsky, a zhruba před dvěma lety jsme této doplňkové výrobě zcela propadli. A bylo to 😊

Představte nám svoje produkty? Co konkrétně děláte?

Kromě sešitů pro především waldorfské, ale i jakékoli jiné školy, které oceňují víc než nízkou cenu průmyslově vyráběných produktů vloženou energii, přístup a alternativu, vytváříme různé sešity, přáníčka, bloky, kroužkové bloky, kreativní deníky a letos prvně vyrukujeme i s ručně vytvořeným originálním diářem. Pracuje i s recyklovaným papírem, s papíry z netradičních materiálů (džíny, morušové lýko, len, bavlna, sloní, oslí, zebří a koňský trus) nebo s papírem z recyklovaných kelímků na kávu, kterých se jenom v Anglii, kde se papír vyrábí, spotřebuje a vyhodí ročně před dvě miliardy.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Vše je ruční práce lidí s nějakým znevýhodněním (fyzickým, psychickým, sociálním, psychiatrické onemocnění, či kombinace). A pak možná i způsob zdobení – buď ťupáním akrylových barev přes ručně vyřezané a námi navržené šablony, nebo ve spolupráci s různými umělci, kteří nám fandí a mají nás rádi (Štreit, Mastníková, Nachlingerová, Tachezy, Nikl atd.).

Setkali jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo vyřešit?

Neziskový sektor se potýká s neustálou snahou ekonomicky přežít, včetně mezd, které můžeme nabídnout našim lidem k důchodu, nebo za které pracujeme my ostatní. Bez jiných zdrojů by to nešlo. Kromě tvorby se věnujeme hlavně potřebám našich lidí – snažíme se, aby se cítili být milovaní, potřební, smysluplně pracující. Nikdo nám ale nehází klacky pod nohy a bez velkého tlaku (možná i díky tomu) se věci spíš daří.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Nejvíc asi to, že k nám přijde člověk s diagnózou deprese, a my zjistíme, že je to básník. Jiný s diagnózou schizofrenie, a on je to talentovaný výtvarník. Jiný s „poškozením drogami či alkoholem“, a ukáže se, že je to kreativec, který se časem vrátil do běžného života. Že Downův syndrom může znamenat velkou osobní svobodu – naše Ráďa tančí všude a kdykoli. A pak nás těší, že naše výrobky jsou designově nápadité, originální, konkurenceschopné a dělající radost ostatním.

Na co se u vás můžeme těšit?

Chystáme nový originální diář, narozeninový „věčný“ kalendář s překrásnými mandalami a sešitky s opičkami a opičími písmeny od Petra Nikla. To budou naše nové pecky ke všem našim stálicím – koženým kreativním deníkům, deníkům s výšivkou od Karla a Hynka… je toho spousta. Přijďte 😊.

Máte ještě otázku, na kterou byste nám rádi odpověděli?😊.

Otázku ne, jen poděkování za super nápad, skvělou a vlídnou energii. Moc se těšíme.