Seznamte se: Mocer

Mocer byl loni naprosto čerstvou novinkou na Meet Papír,  byl tehdy asi týden na světě:-) a našel si velmi mnoho obdivovatelů, prostě se líbil:-).

Jeho majitelka nám odpověděla na pár otázek, proč a jak vznikl.

Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Mocer?

Za značkou stojím pouze já Gabriela Hrábková. Jsem vizionář, vývojář, tvůrce, produkční, obchodník, marketér, správce sociálních sítí, ajťák, účetní, balič i skladník v jednom. Je to takové moje třetí dítě. Ale je také pravda, že by to nešlo ani bez grafičky Terez Pavlovsky, která je od začátku součástí projektu a moje nápady a nákresy dává do podoby k tisku. A bez mého manžela, který mě v mých aktivitách podporuje.

Co konkrétně znamená název značky Mocer? Proč právě tento název?

Mocer je zkratka spojení „Moje cesta rokem“, které vyjadřuje, že diáře Mocer jsou jednak datované diáře, ale zároveň mohou sloužit jako deník a průvodce na cestě rokem i k sobě.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě diářům pro ženy?

Myšlenka na cyklický diář přišla z vlastní potřeby podobného diáře / deníku a velmi spontánně. I když jsem původně studovala i pracovala v jiných oborech a částečně se stále zabývám interiérovým designem, návrhářství jsem rozšířila i směrem do papírového světa. Jsem „stará škola“, elektroniku využívám jen na to nejnutnější, a proto jsem v určité životní fázi začala potřebovat papírový diář. Když jsem na trhu nenašla nic, co by mi 100% vyhovovalo – navrhla jsem si vlastní a pak začala moje cesta k realizaci Moceru.

Jak jste se k papírovým produktům dostala? Nechala jste se něčím inspirovat?

Jak jsem léta pracovala ve službách, tak jsem vždy tak trochu toužila po vlastním produktu (něčem hmatatelném) – ideálně ze dřeva, látky nebo papíru. Když potom přišel nápad na diář (i když to pro mě byl úplně nový obor a vlastně jsem do té doby diáře ani nepoužívala), věděla jsem, že ho musím vydat. Inspirace byla tak silná, že už to nešlo jinak – úplně mě to pohltilo. Na trhu jsem našla jen dva diáře zaměřené na ženy, a tak jsem si řekla, že tu nějaký prostor je. I jejich vydavatelky pro mě byly inspirací. Udělala jsem to ale ještě trochu jinak – chtěla jsem, aby tento diář byl výjimečný ještě něčím dalším. A protože jsem vždy používala stolní nebo nástěnný kalendář – řekla jsem si, že tady je možná „díra na trhu“ – a toto všechno jsem propojila.

Představte nám svoje produkty?

Prozatím pod značkou Mocer vyšly dva druhy kroužkových A5 diářů – týdenní a měsíční. Diáře jsem datované a obsahují všechny svátky, významné dny, fáze měsíce, východy a západy slunce a množství doplňkových listů (mimo jiné třeba mapy, rozvrhy dětí, listy na osobní rozvoj, výdaje, menstruační kalendář,…). K diářům jsem také navrhla a ručně vyrábím přívěskové záložky s polodrahokamy, které diář zdobí a zároveň šíří pozitivní energii.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Asi tím, že jsem to celé pojala po svém a při navrhování se příliš nenechala ovlivnit konkurencí. Myslím, že moje neznalost oboru, byla částečně i mojí výhodou. Jak už jsem zmínila: týdenní diář slouží zároveň jako stolní kalendář (je tedy 2v1) a měsíční může být stolní a dokonce i nástěnný kalendář (takže takové 3v1). Diář má asi jako jediný na trhu gramáž papíru 120g/m2. Můžete používat fixy, bez problémů přitlačit na propisku, gumovat a listy se netrhají. Diář navíc obsahuje spoustu dalších vychytávek. Třeba půlkruh na sledování ženského cyklu použitelný i jako habit tracker. Měsíční i týdenní kalendárium je sloupcové a je řešené tak, že jde přehledně plánovat i akce trvající delší časové úseky (které naznačíte jednou linkou). Diáře jsou navržené způsobem, aby kroužky nepřekážely při psaní, což bývá častý důvod odmítání kroužkových diářů; jsou přitom tolik praktické – protože je můžete mít otočené vždy na potřebné straně a nezavírají se Vám. Týdenní Mocer má také praktickou kapsu na přeloženou A4, samolepky, doklady nebo mobil. Gumička je uzpůsobena tak, že do ní můžete umístit tužku (propiska se vejde i do kroužkové vazby). Ale nejdůležitější asi je, že Mocer je prostě srdeční záležitost. Sama ho denně používám a vím, že zkrátka „funguje“.

Setkali jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo vyřešit?

Problémů bylo určitě dost, i když ty jsem si na začátku vůbec nepřipouštěla. Kromě samotného vývoje (kdy jsem doma „na koleně“ vyráběla různé makety; řešila velikosti jednotlivých dílů a hledala způsoby jak to udělat, aby diář bez problémů stál), to bylo třeba i poptávání tiskáren a zjišťování možností výroby. Ty nejzásadnější pro mě přišly až s první edicí – když byl diář konečně na světě. A tedy distribuce, obchod, marketing, účetnictví. I když jsem se v těchto oborech pohybovala celý profesní život – nikdy mi to nebylo moc blízké, ale bez toho to zkrátka nejde. Přesto, že jsem měla i chvíle, kdy jsem to chtěla vzdát, se vždy objevil nějaký nový impuls pokračovat. Jedním z nich byla i akce MeetPAPÍR. Tam jsem zjistila, že papíroví tvůrci jsou skvělá „parta“, jako nováčka mě dokonce někteří přišli pozdravit a vyjádřili mi podporu – z čehož jsem byla opravdu příjemně překvapena. A navíc jsem měla první reakce od zákaznic, kterým se můj nápad moc líbil. Také to na začátku byla velká investice, která se zatím sotva vrátila. Přeci jen datovaný diář má „omezenou životnost“, takže jeho vydání je zkrátka risk. Doufám, že brzy nastane zlom, kdy se touto radostí budu moct i živit.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Největší radostí jsou určitě reakce od zákaznic a spoustu milých e-mailů. Baví mě balit každý balíček, do kterých přidávám ručně psané osobní kartičky. Také mám pořád plnou hlavu nápadů, co by ještě šlo a moje kreativní duše plesá. A úplně nejlepší je na tom všem radost ze samotné tvorby; dokonce větší než z už hotových produktů.

Na co se u vás můžeme těšit?

Nápadů by bylo spoustu, jen té energie k zprocesování už není tolik a také budget je omezený. Navíc mám dvě děti a rodina je pro mě prioritou. Letos tedy přidám nějaké základní samolepky, sponkové záložky a doplňkové tečkované listy na poznámky. V nabídce budou i diářová razítka, washi pásky a také další doplňky k diářům, které sama potřebuji. Časem bych ráda přidala bloky na bullet journal a další věcičky z papíru třeba pro děti. Chtěla bych se také naučit akvarelovou techniku a hlavně vytvářet produkty, které budou lidem dělat radost.