Seznamte se: Obal design

Jana Žáčka majitele značky Obal design, která vyrábí kouzelné výrobky pro radost, jsme vyzpovídali, jak ho napadlo tvořit tyto originální hračky, obaly, dekorace a kdo vše vymýšlí a vytváří.

  Jedinečné dárkové krabičky, misky a betlémky, které nikdo jiný nevyrábí.

Na úvod se nám trochu představte. Co si představit pod Obal Designem?

Někdy před 10 lety se mi ozval výborný sklář Filip Dobiáš (http://www.filipdobias.com/glass/), že by potřeboval udělat pár krabic na jeho produkty. Slovo dalo slovo a první realizace byla na světě. Asi se to povedlo, protože další zakázky na malé série obalů přicházely a mladí umělci a designéři mě doporučovali dalším. Nyní obaluji sklo, kovové výrobky značky Nahaku (http://www.nahaku.net/), kožené věci Soumaleather  (https://www.souma.cz/) a další. Obalování je hlavní náplní značky, ale postupem času jsem začal realizovat i svou vlastní tvorbu, kterou budu prezentovat i na Meet papíru.

Co tedy konkrétně děláte? Na co se můžeme těšit?

Vrstvením a slepováním vlnité lepenky vyrábím s přítelkyní  designové doplňky do interiéru. Jsou to nejrůznější misky, vázy a dárkové magnetické  krabičky. Také máme pánské motýlky, které jsou již několika svatbami a společenskými akcemi prověřené. Vše je ruční práce a originál, který nikdo jiný nevyrábí. Pro navození správné vánoční atmosféry mám nachystány svítící betlémky v pěti různých provedeních. Musím také zmínit domečky s tajnou schránkou. Ty se osvědčili, jako stylová krabička na peněžní dary. Novinkou je také magnetická krabička s povrchem březové kůry.

Jak jste se k navrhování  dostal a v čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Jsem zaměstnán ve firmě zabývající se výrobou výsekových nástrojů pro obalovou techniku. To znamená, že když kartonáž dostane zakázku na výrobu krabičky, tak na vysekání potřebného množství potřebují raznici, kterou koupí od naší firmy Skanpak Morava. Pracuji, jako konstruktér a svou práci miluji. Proto jsem i založil značku Obal Design, kde se realizuji sám.

Bohužel nevím o nikom, kdo by podobné věci dělal. Na jednu stranu jsem rád, že jsou mé výrobky unikátní, ale na druhou stranu mi chybí porovnání. Třeba se časem někdo najde, kdo by chtěl jít podobným směrem. Byl bych jen rád.

Co vám dělá největší radost?

Třeba pohled na rozzářené dětské oči, když otevřou náš domeček a uvidí tajnou schránku, do které si můžou schovat svůj malý poklad. Jsem rád i za odezvu na betlémky, jakou dělají radost svým novým majitelům. Zkrátka mám radost, když naše výrobky dělají radost.