Seznamte se: Papírové štěstí


Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Papírové štěstí?

Autorkou Papírového štěstí jsem já, Jana Mráčková, a za krásnými látkovými obaly stojí moje nesmírně šikovná kamarádka Lucie (Kulubaka), která šťastné balíčky i rozesílá (a taky skladuje u sebe v obýváku:)). Na některých designech se podílela i grafička s francouzskými kořeny Marie-Christine (Maia design) a malířka Lizz (Šílený ateliér). Takže hotový babinec 🙂 Kdyby se někdo chtěl přidat, klidně se mi ozvěte. Tohle propojování mě baví.

Jsem odjakživa milovník papírnictví, závislák na zápiscích (a kafi) a věčný hledač dalších forem životního štěstí. Mám duši dobrodruha, ale mysl prahnoucí po řádu a efektivitě. Je to kombinace, která dle mého zajišťuje bohatý a plnohodnotný život, pomohla mi zkrotit tvořivost ve smysluplné věci, a proto jsem v roce 2016 vtiskla tyto hodnoty do projektu Papírové štěstí – abych podporovala v ženách vášeň, osobitou krásu i sebevědomé nakládání se svým časem a vůbec energií.

Co konkrétně znamená název značky Papírové štěstí? Proč právě tento název?

Kdo zná ten pocit, když vstoupíte do papírnictví a okamžitě pocítíte blaženost, tomu to vysvětlovat nemusím 🙂 Jako malá jsem navíc milovala na poutích štěstíčka – papírové pytlíčky, v nichž bylo vždy nějaké překvapení vybrané ze zboží stánku, takže na to se určitě můžete u mne těšit i na Meet papír.

Také se mi líbí, že zkratka názvu tvoří PŠššš, je to hravé a má to připomínat i ztišení stresu. Hravost a klid jsou dva aspekty, na něž také zaměřuju své produkty a tvorbu.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě papírnictví v kombinaci s osobním rozvojem?

Odjakživa jsem si vedla deníčky, kreslila citáty do školních sešitů, psala výpisky z knih. Je to pro mne terapie. Na základce jsem i vyráběla ručně „veselý školní časopis“. Jenže pak mě zasáhla realita dospělého života se všemi svými „musím“ a „měla bych“. Sice jsem svůj životní optimismus neztratila, ale abych se po několika dost náročných událostech znovu postavila na nohy, věnovala jsem se mnoha metodám osobního rozvoje.  Během asi osmi let jsem si dala do pořádku své životní oblasti – vztahy, sebevědomí, domov, finance a hlavně vnitřní spokojenost.

Jenže většina těch materiálů osobního rozvoje byla… no, vyloženě hnusných, prostě žádná radost s tím pracovat. A já se svou láskou k papíru a kráse? Najednou mi dávalo smysl to spojit.

Nechala jste se něčím inspirovat?

Bezpochyby Dánskem s jeho designem a hygge šťastným způsobem života. Ne že bychom my v Čechách neměli naši českou pohodu, my to hygge po česku taky máme, v ledasčem mi přijde, že i lepší, ale doma v mém okolí jsem byla vždy trochu za exota, když jsem „obětovala“ takový ten normální život a nespokojila se s málem, ale šla si za svým, za štěstím, za kvalitou, svými sny, i když to nebylo vždy lehké. V Dánsku, kde žiju už čtvrtým rokem, jsem vypozorovala, že tady si šťastný způsob života, naplněného klidem a harmonií mezi osobním a pracovním životem, člověk nemusí vybojovat a obhájit před mnoha pochybovači. Taky tu jsou, ale ten tlak, který si člověk u nás musí ustát od lidí, kteří „to s námi myslí dobře“ nebo od šéfů, kteří na nás valí stále více práce na úkor nás i rodiny, je někdy fakt destruktivní.

Takže… štěstí je normálka a každý má právo na to, být podporován svými bližními i státem (!) v tom, aby byl v pohodě a sám sebou, měl na vše peníze a realizoval se v tom, kde vidí smysl. Ráda bych k vytvoření takových podmínek u nás přispěla.

Představte nám svoje produkty? Co konkrétně děláte?

Základem je web, kde ženy mohou najít praktické pomůcky pro aktivní utváření svého štěstí a sebedůvěry, že to, co od svého života chtějí, je naprosto v pořádku.

Postupně tvořím od šablon pro zápisky přes praktické návody na blogu až po roční vzdělávací program šťastného plánování s diářem Šťastný měsíc. V členské sekci pak kromě pdfek k tisku ženy najdou výzvy, jež si mohou plnit, a obohatit tak svůj každodenní život. Při splnění se jim „odznáčky“ vybarví a připíšou body, které mohou směnit za dárky a odměny. Mám vytvořenou desetiletou vizi, takže to, co je zatím stvořené, je opravdu jen malinký zlomek.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Asi kombinací zdánlivě neslučitelných věcí, například ukazuji, že pocit svobody roste díky lepší sebeorganizaci, že zkrotit svou tvořivost neznamená její ztrátu, ale možnost přinést světu reálné projekty a díla, že krásná a úspěšná žena není žádný jednorožec, tedy něco, co není možné, ale je to dosažitelná realita nebo že plány nemusí být nutně spojené pořád s nějakým výkonem – že by nám mělo jít o tu vnitřní spokojenost, protože když jsme samy vyprahlé a vyřízené, vlastně ani nemáme světu co předat.

Šťastné ženy, šťastní lidé jsou tedy v zájmu rozkvétání společnosti, a to asi dokonce více než novela zákona o daních z přidané hodnoty (i když nižší sazba pro knihy je samozřejmě taky fajn 🙂

Setkali jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo

vyřešit?

Každý den! :)) Tvořit vlastní projekt je především o budování sebevědomí. Ocitáte se v nových situacích, v nichž si připadáte neschopní, děláte chyby. A nakonec se to naučíte brát s nadhledem a humorem.

Třeba při prvním tisku jsem málem místo padesáti od každého z pohledů nechala vytisknout padesát tisíc kvůli chybějící pomlčce v emailu :)) Šla jsem se domluvit do tiskárny kvůli deskám diáře a v duchu jsem si pochvalovala, jaký mají vstřícný přístup i k malým nákladům, věnovali mi více než hodinu. Když jsme pak přišli na to, že očekávají, že jim udělám zakázku za dva miliony, myslela jsem, že se propadnu. Ale zážitky bývají i méně humorné. Třeba když vám dopravce zničí zboží za mnoho tisíc a odmítne reklamaci. Člověk se učí nové dovednosti každým dnem.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Nejkrásnější je číst, jak to, co dělám, mění reálně životy lidí k lepšímu. Když pak čtu, že Kristýna díky programu Šťastný měsíc úspěšně rozjela svůj vlastní projekt i přes pochyby okolí, že Veronika už není tolik ve stresu, když je zavalená rodinou i prací a ještě svým projektem, nebo že Michalovi dokonce zápisky pomáhají se dostávat z těžkých depresí, pak mám hluboký pocit smysluplnosti. Jsem ráda, že mohu zužitkovat své vlastní životní zkušenosti k pomoci druhým.

A samozřejmě další pocit k nezaplacení je, když držíte v ruce nový produkt, který byl do té doby jen nápadem a nekonečným to do listem plným kroků k realizaci, a když pak je o ten produkt zájem.

Na co se u vás můžeme těšit?

Bude to moje premiéra, takže představím své šťastné papírky v podobě diáře Šťastný měsíc, samolepek, pohledů a květinových kartiček pro potěchu ženské duše a šablon A4 pro zápisky na různá témata – nejnovější jsou listy deníku finančně úspěšné ženy, které se zaměřují na finance.

Před Vánoci pak určitě oceníte samolepky a jmenovky na dárky nebo šablonu vánoční list dárků, díky níž si můžete originální dárky pro své blízké včas naplánovat (a díky tomu je stihnout i pořídit a taky nepřestřelit vánoční budget tak, že celý leden byste museli jíst suché rohlíky:)).

Každý, kdo se u mne zastaví, může si vybrat nebo vylosovat jednu ze šesti mých vizitkových kartiček, které poslouží krásně jako záložka nebo štěstíčko třeba do peněženky.