Seznamte se: Veverčina přání

Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Veverčina přání?

Za značkou Veverčina přání stojí jedna osoba, VeVerka :). Je její duší, rukama, hlavou i srdcem. Veškeré výrobky tvoří vlastnoručně nebo za pomoci vlastních (ná)strojů.

Co konkrétně znamená název značky Veverčina přání? Proč právě tento název?

Nad názvem značky jsem si jako bývalá brand managerka dlouho lámala hlavu. Měl být originální, snadno zapamatovatelný a co nejvíce spjatý s produktem. Vzniklo několik návrhů, které jsem konzultovala s nejbližšími. Jedna spontánní reakce mě vzala za srdce: “Ale vždyť to přece musí být tvoje přání!” A tak se moje dlouholetá přezdívka dostala do názvu značky.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě tvorbě z papíru?

On si mě k sobě ten papír přivedl tak nějak sám :). Každý jeho milovník mi může potvrdit, že láska k němu je silná stejně jako je nevysvětlitelná a iracionální. Svou roli v tom samozřejmě hrála i jedna velká náhoda. To, když jsem objevila mně dosud neznámé možnosti, jak s papírem pracovat.

Jak jste se dostala právě k papírovým gratulacím? Nechala jste se něčím inspirovat?

Osobními gratulacemi jsem své blízké ráda obdarovávala prakticky od malička. A tak jsem v tom vlastně jen pokračovala, pouze trochu jinak. Přátelé mě pak začali přesvědčovat, abych svá přání začala nabízet i “cizím lidem”. Nejdřív mi to přišlo jako hodně ztřeštěný nápad, ale nakonec jsem se rozhodla to zkusit..

Představte nám svoje produkty? Co konkrétně děláte?

Jádrem nabídky jsou – jak sám název značky napovídá – papírová přání. K jejich tvorbě používám i jiné materiály, než je papír a ty mne zase částečně přivádějí k dalším výrobkům. Ráda vytvářím dyzajnově nebo barevně sladěné sety a tak často k přáním tvořím i drobné dárky, které s papírem samotným souvisí tu více, tu méně. Ale vždy mají za cíl udělat obdarovanému radost tím, že jsou opravdu osobní. Ať už je to samotné přáníčko, zápisník opatřený osobní přezdívkou či siluetou vytvořenou podle fotografie nebo sklenička se jménem. Přání mých zákazníků jsou mi v tom vždy největší inspirací.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních?

Těžko to mohu posoudit dostatečně objektivně, ale snažím se tvořit podle toho, co mně samotné na trhu chybí, bez ohledu na poslední módní trendy, které se pak často ztrácí ve vlastní záplavě. Zatím všechny exempláře mých produktů vyrábím opravdu vlastnoručně, nejde o tištěné reprodukce vyráběné dodavateli podle jednoho originálu. Originálem je každý kus, protože každý projde mýma vlastníma rukama. Zároveň každé přání si zákazník může na objednávku vybrat v libovolné barevné kombinaci. Protože někdo má rád růžovou, někdo je zapřísáhlý milovník černé a tak může jeden motiv oslovit zcela odlišné zákazníky nebo posloužit k různým příležitostem, nikoliv pouze k jedné, předem předepsané.

Setkala jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo vyřešit?

Největší výzvou je právě snad nikdy nekončící vysvětlování hodnoty ruční práce zákazníkům. Že je opravdu rozdíl přání jednou namalovat a nechat ho stokrát vytisknout v tiskárně nebo ho stokrát vyrobit znovu vlastníma rukama. A že některé výrobky z papíru jsou tak drahé, ačkoliv papír jako materiál je tak levný, právě proto, že je za nimi často ukrytá mnohem větší práce, než si zákazníci dovedou představit.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Největší radostí je pro mne právě to, když mou práci ocení. Už tím, že se na mě obrátí, abych je pro ně vytvořila. Pak když vidím jejich úsměvy při osobních předáních nebo čtu jejich reakce, když jim přání dorazí domů v obálce. Nebo když mi píšou, že si obdarovaný přání vystavil na čestném místě. Baví mě netradiční zadání, které jsou mi skvělou inspirací pro další tvorbu. Ta nekonečná inspirace je to, co mě naplňuje radostí dál tvořit.

Používáte při své práci recyklovaný papír? Jak materiály vybíráte?

Výběru materiálů věnuji velkou pozornost. Papír jako hlavní materiál má tu skvělou vlastnost, že je OPAKOVANĚ RECYKLOVATELNÝ. Snažím se vybírat takové dodavatele, kteří jsou schopni doložit certifikáty udržitelnosti nebo šetrného zpracování a o každém jednotlivém papíru se snažím znát maximum informací. Proto také vím, že sympaticky znějící “recyklovaný” NE VŽDY znamená ŠETRNĚJŠÍ K PŘÍRODĚ, například z důvodu vyšší spotřeby vody potřebné pro jeho výrobu. Preferuji papír vyrobený v ČR nebo Evropě, ke zdobení používám stužky české výroby, stejně jako ostatní doplňky, pokud je to jen trochu možné. Pracuji i s těmi nejmenšími odřezky abych minimalizovala plýtvání, již použitým nebo “nepovedeným” kouskům dávám DRUHOU ŠANCI, stejně tak obalovému materiálu. I k výrobě doplňků používám již nepotřebné ZBYTKY např. kůží nebo látek od jiných tvůrců, se kterými spolupracuji. K balení nepoužívám celofán, který je sice v přírodě časem rozložitelný, bohužel však nerecyklovatelný.

Na co se u vás můžeme těšit?

Zákazníky čeká samozřejmě výběr přání, která lze použít dle vlastní fantazie k různým příležitostem, kompletně ručně zhotovené zápisníky zdobené netradičními motivy a materiály, jako je například krajka či sady ozdobných voskových pečetí. Novinkou bude představení sady komplimentek v originálním provedení nejen pro ženy, ale také pro muže. Ač se totiž v dnešní elektronické době kousek papíru s krátkým textem může zdát být na první pohled přežitkem, o to silnějším dojmem dokáže taková malá kartička s pár slovy zapůsobit.