Seznamte se: Vipeta Paperie

Na úvod se nám trochu představte. Kdo tvoří značku Vipeta Paperie? Ahoj, já jsem Petra a Vipeta Paperie je můj tvořivý relax. Křehká krása papíru a něžná pevnost bavlněných látek. Když to na mě přijde, řežu, stříhám, šiju, lepím, všechno kolem lítá… a na konci s poslední nalepenou ozdůbkou se nemůžu dočkat, až výsledkem udělám radost někomu dalšímu.

Co konkrétně znamená název značky Vipeta Paperie? Proč právě tento název?

Když jsem se rozhodovala, jak se bude značka jmenovat, věděla jsem, že musí být spojena se mnou a s papírem. Vipeta je tedy složenina mého jména Petra Vicková. A Paperie je dílnička a obchůdek s papírovými výrobky.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se právě hlavně albům a přáníčkám?

Všechno to začalo, když se mi narodila dcera a já jí chtěla udělat to nejkouzelnější album na světě. Aby jednou mohla svým přátelům a dětem vyprávět, jaké to bylo, když byla malá. A než jsem se stačila rozhlédnout kolem sebe, začala jsem tvořit i pro ostatní. “Hele, nemáš přáníčko navíc?” “Prosím tě, ty na to máš cit, potřebovala bych nějaké přáníčko k narozeninám…” A už jsem se vezla. A jak jsem tak bádala a zkoumala možnosti scrapbookingu, moc mě lákalo spojit papír a látku. Povedlo se. Dnes tvořím alba a zápisníky technikou vrstveného prošívání.

Jak jste se k technice vrstveného prošívání dostala? Nechala jste se něčím inspirovat?

Ano, inspirovaly mě ukrajinské a ruské tvůrkyně, které vrství karton, měkčenou výplň, látku, papír a ozdoby a pak je prošívají na šicím stroji. Vznikají tak neuvěřitelně nádherné a propracované desky. Moc jsem toužila si tuto techniku vyzkoušet, a když jsem se odhodlala, plně jsem jí propadla.

Představte nám svoje produkty? Co konkrétně děláte?

Tvořím převážně na sklad a částečně na objednávku a zaměřuji se na svatby a miminka. Budoucí nevěsty si mohou uchovávat vzpomínky ve svatebních albech a knihách hostí nebo dostat penízky v květinových přáníčkách. Maminky si zase mohou schraňovat zážitky na první rok miminka v měkoučkých albech a pořídit si k nim i sladěný obal na zdravotní průkaz. A pro všechny ostatní vyrábím zápisníky, receptáře, dárkové krabičky a přáníčka hlavně k narozeninám a výročí.

V čem se nejvíce odlišuje vaše tvorba od ostatních? Popravdě se stále hledám.

Ale pomalu se začíná rýsovat můj rukopis. Má tvorba vyniká hlavně technikou vrstveného prošívání a také zdobením, které je vždy jedinečné. Nikdy u mě nenajdete dva stejné kusy. Podobné ano, ale nikdy totožné.

Setkala jste se při svém podnikaní s nějakými problémy či výzvami? Jak se vám je podařilo vyřešit?

Řekla bych, že v podnikání výzvy nikdy nekončí. Každý nový den je výzva. Nevím, jaký bude, jaké mi přijdou objednávky a kolik toho stihnu. Abych to vše dala dohromady, diář je moje pravá ruka. Bez něj nenalepím ani kytičku.

Co vám dělá největší radost? Co je pro vás to nejlepší na tom, co děláte?

Největší radost mám, když vidím to nadšení v očích zákazníků a to, s jakou až posvátnou opatrností si produkty prohlíží, aby je nepoškodili. A pak samozřejmě spokojení a vracející se zákazníci. To je vždycky nejvíc.

Na co se u vás můžeme těšit?


Do Prahy přivezu limitovanou edici miminkovských a svatebních alb, vždy po jednom kuse. Těšit se můžete také na obaly na zdravotní průkazy, zápisníky a hlavně kouzelná kytičková přáníčka.