Umělecká dílna BK

Umělecká dílna BK je soukromou dílnou, která funguje od roku 2012. Důvodem jejího založení bylo moje dokončení studia na FaVU VUT v Brně a touha rozvíjet dále svoji knihařskou i uměleckou tvorbu. Mojí hlavní koncepcí je propojení umění a knižní vazby ve funkčním i estetickém díle.  

Jak pracuji

Knihy vyrábím ručně a na starých manuálních knihařských strojích. Jednotlivé knižní vazby vážu podle klasických knihařských metod nebo metody inovuji v závislosti na celkové koncepci knihy. Pro výrobu používám kvalitní přírodní materiály jako je papír, kartón a knihařské plátno, materiály exkluzivní jako je pravá kůže nebo i atypické jako dřevo a kov.

 Jaké techniky používám

Stěžejní techniky, které využívám při zpracování knižních vazeb, jsou pro mne slepotisk a intarzie. Decentní, čistý a elegantní charakter slepotisku je důležitým aspektem pro design mých děl. Využívám jej jako dekorativní i nosný prvek, který dodává dílu další rozměr a umožňuje hlubší taktilní prožitek. Intarzii používám pro zvýšení barevnosti a výraznosti díla. Často ji aplikuji společně s reliéfními prvky pro zintenzivnění výjevu nebo oživení motivu.

Jaké knihy u mne naleznete
Náplní mojí práce je výroba kusových uměleckých vazeb, omezených sérií nebo zakázkových děl. V sortimentu mojí dílny můžete nalézt fotoalba ve specifickém designu, tematické diáře a deníky, objemnější kroniky nebo atypické knižní vazby.